Yaşlılarda izolasyon ve depresyon.

Yaşlılarda depresyon belirtileri nelerdir.

Yaşlılarda İzolasyon ve Depresyon

Sağlık ve hareketlilik sorunları, yaşlıların sosyalleşmesini veya ev dışında başkalarıyla iletişim kurmasını engelleyebilir. Örneğin, koronavirüs pandemisinin zirvesi sırasında, birçok yaşlı yetişkin, ciddi COVID-19 komplikasyonları geliştirme risklerinin artması nedeniyle sosyalleşmekten kaçındı. Etkileşim eksikliği, yaşlılar arasında sağlık sorunlarının oranını artırmış olabilir..

İzolasyon, yalnız yaşayan yaşlılar için büyük bir endişe kaynağıdır ve depresyon, anksiyete, bunama ve diğer sağlık problemlerinde artışa neden olabilir.Yaşlılarda depresyon ve izolasyonu yönetmenin ilk adımı belirtileri bilmek ve anlamaktır.

Yaşlılarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Ara sıra moralsiz, yalnız, endişeli, üzgün veya “boş” hissetmek normaldir. Ancak, bu duygular haftalarca veya aylarca devam ederse, yaşlılarda depresyona işaret edebilir . Diğer depresyon belirtileri şunlardır:

  Umutsuzluk, suçluluk, değersizlik veya çaresizlik duyguları
  Sinirlilik, huzursuzluk veya hareketsiz oturmakta güçlük çekme
  Daha önce eğlenceli aktivitelere ilgi kaybı
  Azalmış enerji veya yorgunluk
  Daha yavaş hareket etme veya konuşma
  Konsantrasyon, hafıza veya karar vermede zorluk
  Uykuya dalmada güçlük, çok erken uyanma veya çok fazla uyuma gibi uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
  Çok fazla veya çok az yemek dahil olmak üzere iştahta değişiklikler
  Ölüm veya intihar düşünceleri veya intihar girişimleri

Depresyon Geliştirme Riski Nasıl Azaltılır?

Ne yazık ki, yaşlıların depresyon geliştirmesini önlemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak sosyal izolasyonu önlemek için adımlar atarak risklerini azaltabilirsiniz.Bir kıdemliyi aktif ve meşgul tutmak, özellikle uzakta yaşıyorsanız veya sevdiğiniz kişi sağlık, bilişsel veya hareketlilik kısıtlamaları ile yaşıyorsa zor görünebilir. Bununla birlikte, çeşitli stratejiler, yaşlılarda izolasyonu önlemeye yardımcı olabilir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere sosyal teması teşvik edebilir:

"Sumer insan kaynakları ve ev hizmetlerinin özelleştirilmiş programları, sevdiklerinize evlerinde bağımsız kalabilmeleri için onurlu ve şefkatli bir bakım sağlar."

  Onları telefonla veya görüntülü sohbet yoluyla aramak Telefon aramaları, FaceTime veya Zoom aracılığıyla bile sevdiklerinizle düzenli iletişim kurmak, yaşlı bir yetişkinin sosyal bağlantılarını sürdürmesine yardımcı olabilir. Sevdiğiniz kişi teknolojiyle mücadele ediyorsa, profesyonel bir bakıcı kurulum ve sorun giderme konusunda yardımcı olabilir.
  Onlara ihtiyaç duyulduğunu ve değer verildiğini hissettirmek Yaşlı yetişkinlerde depresyon bazen istenmeyen veya değer verilmeyen hissetmekten kaynaklanabilir. Sevdiklerinizden bilgi veya yardım isteyin - uzakta yaşasalar bile. Gelişecekler ve yardım etme fırsatını takdir edecekler.
  Birlikte favori etkinliklere katılma İkinizin de keyif aldığı ve birlikte katılmayı planladığınız etkinlikleri bulun. Düzenli ziyaretler, hafta sonu akşam yemekleri, kurabiyeler, kart oyunları, akşam yürüyüşleri veya torunların spor etkinlikleri aracılığıyla bağlantıda kalın. Bu faaliyetler, izolasyon ve depresyonun önlenmesinde uzun bir yol kat edebilir.
  Arkadaşlık için fırsatlar yaratmak Yeni arkadaşlarla tanışmak ve sosyalleşmek için fırsatlar sağlamak için eski sevdiklerinizi topluluk grupları, dini kuruluşlar ve kıdemli merkezlerle güvenli bir şekilde faaliyetlerde bulunmaya teşvik edin. Bir Visiting Angels bakıcısı, sosyal etkinliklere ulaşım sağlayarak yardımcı olabilir ve ayrıca evde bire bir arkadaşlık sağlayabilir.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Yatılı evde bakım ihtiyaçlarınızı görüşerek ücretsiz ve koşulsuz bir fiyat teklifi almak için bugün arayabilir, Mesaj gönderebilirsiniz.

Karşılaştığınız zorluklar ne kadar karmaşık olursa olsun, hayatınızı daha iyi hale getirecek ideal çözümleri bulmak için deneyim ve becerilere sahibiz.