Evde fitness

Yaşlılar için en iyi egzersiz.

Egzersiz ve beslenme, kişinin yaşamı boyunca sağlıklı bir yaşam tarzının temel parçalarıdır ve yaşlandıkça gereksinimlerimiz sürekli değişmektedir. Giderek artan bir araştırma grubu, düzenli egzersizin özellikle yaşlılar için ne kadar önemli olduğunu ve daha yaşlıların hareketsiz bir yaşam yerine aktif bir yaşam tarzını nasıl tercih ettiğini gösteriyor. Bu makale size yaşlı yetişkinler için egzersizin faydalarını, yaşlılar için en iyi yedi egzersiz şeklini ve yaşlıların sağlığına zararlı olabilecek birkaç egzersizi gösterecektir.

Yaşlı Yetişkinlerde Egzersizin Sağlığa Faydaları

Yaşlandıkça biyolojimiz değişir, bu da yaşlıların formda kalmak için genç nesillerden farklı nedenlere sahip olmasına neden olur. Fiziksel zindelik her yaşta fayda sağlasa da, fiziksel olarak zinde olan yaşlıların sahip olduğu sağlık avantajları daha dikkate değerdir. Doktorlar ve araştırmacılar , yaşlıların kendini aşırı zorlamadan mümkün olduğunca aktif kalması gerektiğini söylüyor. Yaşlı yetişkinlerde egzersiz, daha uzun, daha sağlıklı ve daha neşeli bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Daha fazla egzersiz, yaşlılar için daha fazla bağımsızlık anlamına gelir:

Düzenli egzersiz yapan yaşlıların başkalarına bağımlı olma olasılığı daha düşüktür. Harvard Tıp Okulu'na göre düzenli egzersiz, yaşlı yetişkinlerin yürüme, banyo yapma, yemek pişirme, yemek yeme, giyinme ve tuvaleti kullanma becerilerini geliştirir. Kendine güvenme bir öncelikse, egzersiz yaşlı yetişkinler için bağımsızlığı korumanın en iyi yollarından biridir.

Egzersiz, yaşlı yetişkinler için dengeyi geliştirir:

Düşmek, yaşlı yetişkinler için gençlerden çok daha büyük bir sorundur. Ulusal Yaşlanma Konseyi'ne göre, her 11 saniyede bir, yaşlı bir yetişkin, düşmeye bağlı bir yaralanma nedeniyle acil servise kabul edilir ve her 19 dakikada bir, bir kıdemli düşmeden ölür . Hiçbir düşme birbirine benzemese ve düşmeleri önlemek çok karmaşık olsa da, düzenli egzersiz düşme olasılığını %23 oranında azaltır .

Düzenli egzersiz daha fazla enerji demektir:

Sezgilere aykırı gibi görünse de, hareketsiz olmak sizi yorar ve aktif olmak size daha fazla enerji verir . Herhangi bir miktarda egzersiz, ağrıyı hafifletme ve iyi olma hissi ile bağlantılı temel nörotransmitterler olan endorfin salınımını destekler. Endorfinler stres hormonlarıyla savaşır, sağlıklı uykuyu teşvik eder ve genel olarak daha canlı ve enerjik hissetmenizi sağlar .

Egzersiz, hastalıkları önlemeye ve önlemeye yardımcı olur:

Kalp hastalığı, osteoporoz, depresyon ve diyabet, yaşlı yetişkinler arasında yaygın görülen hastalıklardır ve genellikle ölümcüldür . Neyse ki, daha aktif bir yaşam tarzı benimsemek bu hastalıkların önlenmesine katkıda bulunabilir veya zaten varsa bu hastalıkların hoş olmayan semptomlarını azaltabilir. Hastalık riski altındaysanız, egzersiz hoş olmayan bir durumdan korunmanın anahtarı olabilir.

Düzenli egzersiz beyin fonksiyonlarını iyileştirir:

Sağlık bilimindeki en dikkat çekici gelişmelerden biri, zihin ve bedenin çok daha yakından bağlantılı olduğunun ortaya çıkmasıdır. NCBI'nin araştırmasına göre, sağlıklı bir vücut muhtemelen sağlıklı bir zihin anlamına gelir ve düzenli olarak egzersiz yapan yaşlılar bilişsel sağlığı iyileştirdi . Daha yakın zamanlarda, Alzheimer Araştırma ve Önleme Vakfı tarafından yapılan bir çalışmada , düzenli egzersizin Alzheimer hastalığı veya bunama geliştirme riskinizi yaklaşık %50 oranında azalttığı gösterilmiştir.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Yatılı evde bakım ihtiyaçlarınızı görüşerek ücretsiz ve koşulsuz bir fiyat teklifi almak için bugün arayabilir, Mesaj gönderebilirsiniz.

Karşılaştığınız zorluklar ne kadar karmaşık olursa olsun, hayatınızı daha iyi hale getirecek ideal çözümleri bulmak için deneyim ve becerilere sahibiz.